Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

Formula 1: Carlos Sainz a câştigat Grand Prix-ul Australiei

Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a abandonat în turul trei.

"Carlos Sainz a triumfat în fața colegului său, Charles Leclerc, completând podiumul alături de britanicul Lando Norris de la McLaren. Însă, cursa nu a decurs la fel de bine pentru liderul campionatului, Max Verstappen, care a fost nevoit să se retragă la începutul cursei din cauza unei probleme mecanice, încheind astfel o serie de 43 de clasări consecutive. Aceasta a fost prima victorie dublă pentru Scuderia Ferrari după Grand Prix-ul din Bahrain în 2022."

@Guguta.com

Carlos Sainz s-a impus în faţa coechipierului său monegasc Charles Leclerc, iar britanicul Lando Norris (McLaren) a completat podiumul. Triplul campion mondial în exerciţiu Max Verstappen, liderul campionatului, a fost nevoit să abandoneze la începutul cursei din cauza unei probleme mecanice la monopostul său Red Bull, transmite Știri.md cu referire la Stirileprotv.ro. Liderul campionatului a suferit primul său abandon din 10 aprilie 2022, la Melbourne. Odată cu acesta, seria sa de 43 de clasări consecutive în puncte a luat sfârşit. Scuderia Ferrari a semnat prima dublă de la Grand Prix-ul din Bahrain în 2022.