Guguta .

Guguta .

Descoperiți știrile de ultimă oră din Moldova pe cel mai bun agregator de știri! Cu noi, veți fi mereu la curent cu cele mai importante evenimente din țară și din lume. Știri verificate și actualizate în timp real, totul într-un singur loc. Nu ratați nimic - conectați-vă la agregatorul nostru de știri astăzi!

Luați legătura

Tenismenul Radu Albot s-a oprit în optimile de finală ale turneului Delray Beach.

"Radu Albot, reprezentantul Republicii Moldova la turneul ATP, a avut un parcurs echilibrat în confruntarea cu americanul Frances Tiafoe, potrivit TVR Moldova. Chiar dacă a fost eliminat, Albot a reușit să se bată punct cu punct cu numărul 15 mondial, dovedindu-și abilitățile pe terenul de tenis.”

@Guguta.com

Reprezentantul Republicii Moldova a fost eliminat de americanul Frances Tiafoe, numărul 15 mondial și al doilea favorit al competiției din Statele Unite, transmite Știri.md cu referire la TVR Moldova. Confruntarea dintre Radu Albot și Frances Tiafoe s-a dovedit a fi extrem de echilibrată. Chiar dacă tenismenul din Republica Moldova, care se află pe locul 137 în ierarhia ATP, a cedat în două seturi, totuşi, a reușit să opună rezistență și să se bată punct în punct cu al doilea favorit al competiției din Statele Unite. De fapt, Radu Albot a avut șansa de a egala scorul la general prin a-și adjudeca actul secund, dar a ratat mingea de set. Americanul s-a impus, în ambele cazuri, la tie-break, cu rezultatul de 7 la 5 și 7 la 4. Pentru parcursul înregistrat în acest an la turneul Delray Beach, reprezentantul Republicii Moldova va fi recompensat cu 25 de puncte și aproape 12 mii de dolari.  Competiția din Statele Unite are o valoare specială pentru Radu Albot, întrucât este unicul turneu în circuitul ATP la care a reușit să triumfe. Asta s-a întâmplat în 2019, când a devenit primul și, deocamdată, singurul tenismen din istoria Republicii Moldova care a obținut o asemenea performanță.